Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри международното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново.
То се провежда за 19-и пореден път и в това издание ще се представят 10 държави и 30 български общини.
Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА.
Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо.
Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.
Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.
"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно читалище “Добри Войников -1856“, което организира събитието с финансовата подкрепа на община Шумен и със съдействието на Министерството на културата.
Оттам отбелязват, че всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие до 25 септември на адреса на читалището в Шумен (пл. „Възраждане“ №4) или на имейл: dvfestivals@gmail.com.
Участниците ще се състезават в два раздела. Първият ще е конкурс за изпълнители в две категории - съвременна забавна музика и популярна градска песен, а вторият - конкурс за авторска песен.
В конкурса за изпълнители на съвременна забавна музика участниците ще са разпределени в няколко въ
Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.
Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.
Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза.
Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско.
Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман крие не една и две изненади, сред които е завръщането на актрисата Дженифър Гарнър като супергероинята Електра 19 години след едноименния филм, пише Холивуд рипортър.
Близо две седмици след излизането на "Дедпул & Върколака" по кината, Гарнър споделя как се е стигнало до повторното й влизане в ролята.
В публикация в Инстаграм Дженифър Гарнър разкрива, че след като не е влизала в образа на Електра от 19 години, не е била напълно във форма - "не и във форма за персонаж на "Марвел", и за да се подготви, е засилила тренировките заедно с дубльорката си.
Освен че се е подложила на интензивен тренировъчен режим, Гарнър е взимала и уроци по бокс.
Гарнър също така благодари на Леви и Рейнолдс за това, че са върнали Електра.
Актрисата допълва, че заедно с дубльорката
В Деня на народните будители – 1 ноември, е първата премиерна вечер на музикалната комедия „Криворазбраната цивилизация” в Музикалния театър, съобщават от трупата.
Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников. Музиката е на композитора Дечо Таралежков, но както и той вмъква съвременни за 70-те години хитове, така и днес в предстоящата премиера ще бъдат вплетени музикални цитати от емблематични песни, коментират от екипа. Диригент-постановчик на музикалната комедията е Юли Дамянов. Сценографията е на Николай Николов.
В сюжетната линия Анка е изправена пред предизвикателството да се яви на европейски музикален конкурс, а Хаджикостови могат да си позволят най-доброто за дъ
В приветствието си към присъстващите Милошев посочи, че туризмът е една изключително динамична и развиваща се част от икономиките на всички държави по света, но културния туризъм е нещо много специално. Той не е само търговска проява, а и преживяване, свързано с културно-историческото наследство, с цивилизационния потенциал на местата, които човек посещава.
Той подчерта, че Велико Търново неслучайно има статут на историческа и духовна столица на България. Според него градът, освен природните си дадености, има история и в един не толкова далечен ден той ще се сблъска със свръхтуризма като големите световни дестинации.
Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.
Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.
Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита на 11 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Изтръгнати от корен".
Паната от изложбата "90 години Ротари България“ гостуват в Казанлък след представянето им в други градове на страната, посочиха още от музея.
Изложбата е посветена на 90 годишнината от основаването на първия Ротари клуб в София и представя портретите с кратка информация за първите ротарианци у нас - изключителни личности, лидери и щедри дарители.
Филмът „Отскубнати до корен“ се посвещава на паметта на проф. Димитър Атанасов, последният президент на Ротари клуб в София преди принудителното му закриване. Драматичният сюжет на тази фамилна история съживява факти от биографията на един забеле
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
Калина Десподска от Велинград спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.
Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.
Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян.
Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл
Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.
От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции.
„Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.
Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.
„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на
„Аз лично живях във вашия град почти три месеца и видях какво означава туристическият поток и интересът към културното и цивилизационно развитие на един град, на една държава с 8-хилядолетна цивилизационна история. Това е нещо много специално и е огромен актив за нашата страна“, подчерта Милошев.
Евтим Милошев връчи и почетния знак на изложението на Татяна Данчев, директор на Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, за 60-годишнината на училището и за сътрудничеството му с Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“ и с бизнеса в региона.
Преди откриването на международното изложение, служебният министър коментира, че по отношение на културния туризъм държавата има още много какво да направи.
Той посочи, че туристическият бранш в България традиционно очаква още по-добър зимен сезон от предишните, но реалностите са свързани основно с 9-те процента редуцирана данъчна ставка за туризма, която в момента по законодателни причини е 20 процента.
Основните притеснения са в тази посока, но готовността на големите ни ски курорти е пълна, като има някои битови проблеми, каза Милошев. Очаква се туристически поток предимно от съседни страни и традиционно от Великобритания.